Wąż ogrodowy – 4 kroki do trafnego wyboru.

dziewczynka podlewa trawę wężem ogrodowym

Wąż ogrodowy to akcesorium, bez którego ciężko sobie wyobrazić wykonanie wielu prac na posesji. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że od jego wyboru zależy nasz późniejszy komfort. Oto 4 kroki, które ułatwią nam znalezienie akcesorium idealnego dla naszych potrzeb!

Krok 1: do czego będziemy wykorzystywać wąż?

Zanim przystąpimy do wybierania odpowiedniego węża nawadniającego, zastanówmy się najpierw nad tym, do czego będzie nam służyć – dzięki temu lepiej dopasujemy jego budowę do tej wybranej czynności. Inne węże są potrzebne do podlewania roślin, a jeszcze inne do mycia samochodu myjką wysokociśnieniową. Jeśli więc wcześniej ustalimy, do czego będziemy stosować akcesorium, dobierzemy je tak, aby świetnie sprawdzało się w tej funkcji.

podlewanie trawy wężem ogrodowym

Krok 2: jak długi wąż będzie nam potrzebny?

Jeśli chcemy używać węża do podlewania kwiatów czy trawnika na całym terenie posesji wokół naszego domu, powinniśmy zadbać o to, aby był on wystarczająco długi. W przeciwnym razie konieczne będzie późniejsze łączenie kilku krótszych wężów – w tej sytuacji nietrudno o spadki ciśnienia, które mogą obniżyć komfort użytkowania. Aby mieć pewność, że wąż będzie posiadał idealną długość, zmierzmy odległość od źródła poboru wody do najdalej wysuniętego kącika ogrodu i dodajmy do tego 2-4 metrów zapasu. Pozwoli nam to na ominięcie ewentualnych nierówności terenu, takich jak drzewka, pofałdowana powierzchnia czy stojące meble ogrodowe.

Krok 3: średnica węża nawadniającego

Niewiele osób wie o tym, że na codzienną funkcjonalność węża ogrodowego w dużym stopniu wpływa jego grubość a w zasadzie średnica. Można tu zauważyć prostą zależność: im większa średnica, tym większe ciśnienie wody, która płynie przez wąż – woda będzie więc po prostu lecieć szybciej, a podlanie trawnika zajmie nam mniej czasu. Fakt ten jest szczególnie istotny w sytuacji, gdy wybrany przez nas wąż jest długi – im dłuższy, tym mniejsze będzie ciśnienie u jego wylotu. Najczęściej wybierane są akcesoria o średnicy ½ cala, na rynku spotkamy się jednak z całą gamą rozwiązań o innych parametrach technicznych.

niebieski wąż ogrodowy ze strumieniem wody przytkanym palcem

Krok 4: wytrzymałość akcesorium

Pozornie wydawać by się mogło, że wąż ogrodowy to akcesorium, które niełatwo zniszczyć podczas standardowego użytkowania. W rzeczywistości przepływająca przez niego woda wytwarza tak wysokie ciśnienie, że ryzyko uszkodzenia jest bardzo wysokie. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, cy wykonano je solidnie. Najlepsze węże nawadniające to te, które składają się z 4 lub 5 warstw materiału – niestety zdecydowana większość modeli dostępnych na rynku posiada jedynie 2 warstwy.

Ważny jest również wybór właściwego materiału wykonania. Najtrwalsze węże są produkowane ze sztucznego kauczuku, który jest odporny na odkształcanie pod wpływem wysokiego ciśnienia. Warto też sięgnąć po model wyposażony w oplot z włókien poliestrowych lub tekstylnych. Dzięki temu jest bardziej odporny na uszkodzenie na skutek przecięcia czy pęknięcia – np. na ostrych kamieniach.