Psst! Kliknij Tutaj i dowiedz się więcej o zdrowym gotowaniu!

Wiosenne sprzątanie sypialni.

Sypialnia to miejsce w którym spędzamy przynajmniej osiem godzin w ciągu doby. Zimowa warstwa kurzu i drobnoustrojów mogą być groźne nie tylko dla alergików. Nie zapomnijmy więc odświeżyć naszych mieszkań zaczynając właśnie od sypialni.

 

Jak walczyć z kurzem i roztoczami.

Oprócz komfortu nasza sypialnia powinna być również czysta i życzliwa dla naszego zdrowia. Ciepło, wilgoć i złuszczony naskórek to idealne miejsce egzystowania roztoczy. Są one szkodliwe nie tylko dla alergików. Odchody drobnoustrojów, które kłębią się na pościeli, materacu czy dywanie mogą być przyczyną nieżytu nosa, zapalenia atopowego skóry, czy podrażnianiu błon śluzowych. W walce z nimi pomocne może być regularne odkurzanie oraz stworzenie takich warunków, aby wilgotność powietrza nie przekraczała 60 procent, a temperatura 21 stopni Celsjusza. Wiosna to idealny moment na zrobienie generalnych porządków.

wiosenne_porzadki_w_sypialni_2

Porządki zacznijmy od łóżka.

W sypialni głównie spędzamy czas w łóżku, nic więc dziwnego że szybko się ono brudzi. Nasz pot, kurz oraz złuszczony naskórek sprawiają, że częste zmienianie pościeli jest niewystarczające aby utrzymać odpowiednią czystość. Zwróćmy szczególnie uwagę na materac. Powinniśmy go obrócić przodem do tyłu oraz górą do dołu chociaż dwa razy do roku aby zapobiec jego odkształceniom punktowym. Jeśli jednak nasz materac jest zużyty to najlepiej wymienić go na nowy i to taki, który będzie higieniczny z natury.

wiosenne_porzadki_w_sypialni_1

Materace lateksowe dzięki swojej porowatej strukturze zapewniają większą cyrkulację powietrza i wykazują właściwości antybakteryjne. Barierą dla wszelkich zabrudzeń jest jednak pokrowiec. Powinien on być prany regularnie, najlepiej w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy bez trudu zdejmuje się go z materaca i czy rozpina się na dwie części, które łatwiej włożyć do pralki i suszyć w warunkach domowych.

– tłumaczy Tomasz Goc z firmy Janpol, produkującej materace.

materac lateksowy

Nie zapomnijmy odkurzyć.

Szczególnie zimą, w okresie grzewczym, zbiera się więcej kurzu niż zazwyczaj. Dlatego na wiosnę warto odkurzyć zakamarki o których nie pamiętamy na co dzień. Jest to także świetny moment na to aby pozbyć się ubrań i przedmiotów, których już nie używamy. Wyjmijmy wszystkie rzeczy z szuflad, odkurzmy je i zróbmy selekcję. Trzymajmy się zasady, która mówi że jeśli czegoś nie użyliśmy przez dwa sezony to prawdopodobnie już tej rzeczy nie będziemy używać. Nie zapomnijmy też aby na wiosnę regularnie wietrzyć mieszkanie otwierając okna. Jest już coraz cieplej, więc można wietrzyć mieszkanie częściej. Na pewno będzie to korzystne dla naszego snu.

Przeczytaj też