Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Dlaczego ciągle kochamy styl skandynawski?

fot. Alisa Anton. unsplash.com

Korzenie stylu skandynawskiego sięgają pierwszej połowy XX wieku. Narodził się w zimnych krajach nordyckich czerpiąc z nich swoje najlepsze cechy: surową prostotę, bliskość natury i otaczający minimalizm. Swoją popularność zyskał w latach 50-tych i 60-tych XX wieku. Dziś, ponad pół wieku później, styl skandynawski wciąż cieszy się wielkim uznaniem i ma nadal ogromny wpływ na światowe trendy w aranżacji wnętrz. Dlaczego ciągle kochamy styl skandynawski? Dlaczego wciąż się nim fascynujemy i czerpiemy z niego inspiracje? Załóżcie wełniane swetry i przygotujcie się na podróż przez magiczne skandynawskie wnętrza.

Główne cechy stylu skandynawskiego

Styl skandynawski to nurt w aranżacji wnętrz i architekturze, który wyróżnia się prostym designem oraz funkcjonalnością. Inspiracją stało się piękno i surowość natury krajów nordyckich. W stylu skandynawskim dominują jasne kolory takie jak biel, szarości, beże. Nieodłącznym elementem tej stylistyki są także naturalne materiały takie jak drewno, kamień, skóra, len czy wełna. Ważna jest także funkcjonalność i ergonomia, którą dostrzec można szczególnie w meblach i akcesoriach utrzymanych w stylu skandynawskim.

fot. Alyssa Strohmann. Unsplash.com

Skandynawskie meble i dodatki

Skandynawskie meble i dodatki z czasem stały się ikonicznymi meblami. Mowa tu między innymi o takich przedmiotach jak krzesło „Jajko”, czy krzesło „Mrówka” duńskiego architekta i projektanta wnętrz Arne Jacobsena. Nie sposób nie wspomnieć o osobie Vernera Pantona, który zaprojektował krzesło wykonane z jednego kawałka plastiku. Jego ikonicznym dziełem jest także lampa o nazwie „Flowerpot”.

Skandynawskie meble oraz dodatki do wnętrz charakteryzują się prostą formą. Postawienie nacisku na ergonomię oraz funkcjonalność sprawia, że są one doceniane po dzień dzisiejszy na całym świecie i stanowią inspirację dla wielu projektantów i producentów mebli.

Więcej ciekawych informacji o meblach i dodatkach w stylu skandynawskim znajdziecie na: https://blog.edinos.pl/styl-skandynawski-w-twoim-domu/

Skandynawskie hygge

Dlaczego ciągle kochamy styl skandynawski? Pewnie za „Hygge”. Koncepcję na życie, która ma także swoje przełożenie w aranżacji wnętrz. „Hygge” w naszych domach to klimat. Ważna jest tutaj na przykład kwestia oświetlenia. Skandynawowie lubią jasne wnętrza do których wpada dużo światła. W okresie jesienno-zimowym, gdy promieni słonecznych jest mniej możemy wykorzystać lampki z ciepłą barwą światła oraz świece umieszczone w szklanych świecznikach. Do tego miękkie poduszki, koce i świeże kwiaty. To właśnie jest „Hygge” we wnętrzach – miła atmosfera.

za co kochamy styl skandynawski
fot. Taylor Hernandez. unsplash.com

Styl skandynawski ma więc także  pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Przebywając w swoim domu mamy poczuć spokój i relaks. Sprzyjają temu właśnie jasne wnętrza, naturalne materiały i odpowiednio zbudowany klimat.

Ekologia po skandynawsku

Skandynawowie wręcz słyną z dbałości o naturalne środowisko. Jak to się przekłada na polu aranżacji wnętrz? W stylu skandynawskim można bardzo często spotkać elementy, którym daje się drugie życie. Na przykład odnowiona szafka, lampka wykonana ze szklanych butelek czy wszelkiego rodzaju dekoracje (lustra, wieszaki, świeczniki).

Takie przedmioty są przede wszystkim niepowtarzalne. Zdobią skandynawskie wnętrza i zaskakują. A dodatkowo umieszczając je w naszych domach pokazujemy, że zależy nam na ekologii, na dbaniu o nasze środowisko.

Skandynawska uniwersalność

Styl skandynawski doskonale komponuje się z innymi trendami w aranżacji wnętrz. Można go łączyć z elementami innych stylów. Wspaniale komponuje się z nowoczesną stylistyką, loftowymi klimatami, boho, vintage czy art deco. Ta niepodważalna cecha stylu skandynawskiego sprawia, że jest on ciągle kochany na całym świecie. Wszystko dzięki prostocie i neutralności.

styl skandynawski
fot. Anna Sullivan. unsplash.com

Dlaczego ciągle kochamy styl skandynawski – podsumowanie

Styl skandynawski to nie tylko jasne i przytulne wnętrza. To również sposób na życie, który sprzyja wyciszeniu i cieszeniu się każdym dniem. Dlaczego jeszcze kochamy styl skandynawski? Z pewnością za:

  • minimalizm i prostotę,
  • jasne i przytulne wnętrza,
  • używanie naturalnych materiałów,
  • funkcjonalne rozwiązania,
  • ekologię,
  • bliskość naturze,
  • hygge,
  • uniwersalność

Nie mamy wątpliwości, że powyższe cechy sprawiają iż fascynacja tym stylem będzie trwała przez kolejne 50 lat. Bo to co dobre nigdy nie wychodzi z mody. Jeśli więc zastanawiacie się czy urządzić swoje wnętrze w stylu skandynawskim to odpowiedź jest jednoznaczna: tak!

Przeczytaj też