Jak urządzić małe mieszkanie.

Aneks kuchenny w kawalerce
foto. Yassen Hristov

Rosnące ceny nieruchomości sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zakup małego mieszkania. W myśl reguły „ciasne ale własne” inwestorzy upodobali sobie mieszkania nie przekraczające 40 metrów kwadratowych. Dopiero na etapie aranżacji wnętrz wychodzą problemy z opracowaniem dobrego projektu. Na przeszkodzie stoi mały metraż i nieustawne pokoje. W takim razie jak urządzić małe mieszkanie by było komfortowe, ergonomiczne, a przy tym nie zrujnowało naszego budżetu? Zobaczcie jak robią to profesjonaliści. Oto projekt małego 36 metrowego mieszkania autorstwa pracowni Poco Design.

Projekt małego mieszkania

Inwestorzy nie do końca wiedzieli jaki urządzić małe mieszkanie, które zakupili dlatego zdecydowali się na wsparcie profesjonalistów. Poprosili o pomoc architektów wnętrz z pracowni Poco Design. Właścicielka pracowni przyznała, że z reguły zajmuje się dużymi projektami, ale podjęła się tego wyzwania. Ze względu na czas, który naglił inwestorów pracownia postawiła jeden warunek – pełna swoboda twórcza. Po ustaleniu szczegółów rozpoczęto projekt małego mieszkania.

Jak urządzić małe mieszkanie 40m

…w sumie jak urządzić małe mieszkanie, które ma niespełna 40m, a dokładniej tylko 36 metry kwadratowe? W pierwszej kolejności wyburzono większość ścian po to aby nadać każdemu z zaplanowanych wnętrz odpowiednie proporcje.

Na niedużym metrażu architektom udało się wydzielić obszerny i jasny salon z aneksem kuchennym oraz jadalnią. W salonie znalazło się miejsce na sporą, wygodną sofę narożną, którą w razie potrzeby może stać się dodatkowym miejscem do spania. Naprzeciw sofy znalazła się pokryta fornirem ścianka z telewizorem. Tuż obok stanął aneks kuchenny – niezbyt duży, ale za to wygodny. Projekt małego mieszkania to sztuka kompromisu. Taka właśnie jest kuchnia. Nieduża, ale za to jest w niej wszystko czego każdemu potrzeba.

Jak urządzić małe mieszkanie
foto. Yassen Hristov

Jak zagospodarować małe mieszkanie

Osoby mające ograniczony budżet wiedzą jak trudno jest urządzić małe mieszkanie 40m w taki sposób by stworzyć w nim efekt „Wow”. Patrycja Suszek -Rączkowska prowadząca Poco Design ma na to sprawdzony sposób. Najważniejsze w takiej sytuacji jest umiejętne łączenie produktów premium z produktami ekonomicznymi. Te drugie mają stać się jedynie tłem dla produktów z wyższej półki, których zadaniem jest przyciąganie uwagi.

Idealnym przykładem jest wystrój strefy wypoczynkowo-jadalnianej. Projektanci zestawili ze sobą interesujący okrągły stół Ringsted marki IKEA z klasyką designu – krzesłami od Vitry.

foto. Yassen Hristov

W projekcie małego mieszkania znalazło się miejsce dla ręcznie tkanego dywanu od Elevaar Studio. Nad sofą za to zawisły atrakcyjne grafiki – prace Magdaleny Pankiewicz, które świetnie wpisały się w to wnętrze.

Ręcznie tkany dywan Eleevar studio
foto. Yassen Hristov
projekt małego mieszkania
foto. Yassen Hristov

W niedużym przedpokoju udało się zmieścić białą zabudowę z laminowanej płyty MDF. W zabudowie znalazło się miejsce na tapicerowane siedzisko. Nie brakuje tutaj także designerskich detali – pastelowo miętowych haczyków duńskiej marki Hubsch.

jak urządzić małe mieszkanie 40m
foto. Yassen Hristov
małe mieszkanie
foto. Yassen Hristov

Sypialnia w małym mieszkaniu

Projekt małego mieszkania to także sypialnia, w której znalazło się miejsce na komfortowe dwuosobowe łóżko. Jak urządzić małe mieszkanie by żyło się w nim komfortowo? Przede wszystkim należy pamiętać o miejscu do przechowywania. Dlatego właśnie ważniejszym elementem od łóżka jest szafa. Efekt „wow” robi tutaj strukturalna tapeta od Kelly Hoppen, która znalazła się na najzwyklejszych frontach. Smaczku całości dodają mosiężne uchwyty. Dopełnieniem całości jest plakat Ryszarda Kai „Babie Lato”.

Sypialnia w kawalerce
foto. Yassen Hristov
Plakat Ryszarda Kai Babie lato
foto. Yassen Hristov

Łazienka w małym mieszkaniu

W niedużej łazience znalazł się duży prysznic walk-in. Połączenie elementów betonu i drewna stworzyło łazienkę w industrialnej stylistyce. Charakteru całości nadały czarne matowe baterie. Dodatkowo wizerunek łazienki ocieplił żywy kwiat doniczkowy. Całość prezentuje się perfekcyjnie.

Industrialna łazienka w małym mieszkaniu
foto. Yassen Hristov
projekt małego mieszkania
foto. Yassen Hristov

Projekt pracowni Poco Design to idealny przepis na to jak urządzić małe mieszkanie. Jest tutaj komfortowo i przytulnie. Przestrzeń została wykorzystana w maksymalny sposób. Został zachowany balans pomiędzy funkcjonalnością a designem.

Więcej porad o urządzaniu małego mieszkania: Inspirehome.pl/jak-urzadzic-mieszkanie-40m/