Odpowiednia termoizolacja jest bardzo ważnym elementem prac wykończeniowych. Dzięki niej nie tylko zmniejszamy ryzyko pojawienia się w budynku wilgoci, ale także obniżamy koszty ogrzewania w przyszłości. Trzeba jednak pamiętać, że aby termoizolacja spełniała dobrze swoje zadanie, należy spełnić szereg warunków. Przy ocieplaniu domu styropianem łatwo popełnić błędy – na co warto uważać, by uniknąć pomyłek?
Spis treści
Niewłaściwe przygotowanie powierzchni
Przygotowanie podłoża pod termoizolację ma kluczowe znaczenie. Od tego zależy wytrzymałość całej konstrukcji izolacyjnej, łącznie z tynkiem zewnętrznym. Najpierw trzeba dokładnie oczyścić ściany. W przypadku termomodernizacji budynku przed położeniem pierwszej warstwy należy wypełnić wszelkiego rodzaju ubytki w tynku i dokładnie go oczyścić. Trzeba też sprawdzić ściany pod kątem porostów i grzybów, a jeśli takie znajdziemy – pod żadnym pozorem nie wolno kłaść na nie styropianu. Tego rodzaju zanieczyszczenia należy usunąć specjalnym preparatem, a jeszcze lepiej znaleźć ich źródło i to je zlikwidować.
Jeśli nie zadbamy o odpowiednie przygotowanie podłoża pod termoizolację, grozi nam w przyszłości pękanie tynku zewnętrznego, a nawet odpadanie większych połaci ocieplenia.
Ocieplenie domu styropianem a zmiany w projekcie
Zdarza się, że w trakcie robót zmienia się koncepcja – najczęściej są to drobne zmiany (np. kolor elewacji), ale wprowadzenie ich w sposób nieprzemyślany może spowodować małą katastrofę. Jeśli wykonujemy ocieplenie domu styropianem, musimy trzymać się przygotowanego wcześniej projektu, który uwzględniał wszelkie niuanse: rodzaj podłoża, jego wilgotność, ale także zastosowane materiały. Niektóre zmiany wprowadzane bezrefleksyjnie mogą sprawić, że ani tynk, ani termoizolacja nie będą spełniać swojego zadania. Wszelkie odstępstwa od projektu powinny być więc gruntownie przemyślane, a najlepiej skonsultować je ze specjalistą.
Błędna kolejność wykonywania zadań
Ocieplenie domu styropianem wykonuje się zgodnie z technologią prac, według której należy aplikować poszczególne warstwy materiałów w odpowiedniej kolejności. To niezwykle istotne, by właściwy porządek został zachowany. Nie należy na przykład kłaść tynku strukturalnego bezpośrednio na styropian – wcześniej trzeba nałożyć warstwę zbrojącą, złożoną z zaprawy szpachlowej z zatopioną w niej siatką z włókna szklanego oraz warstwę gruntującą. Pominięcie któregoś etapu lub zmiana kolejności wykonywania zadań będzie skutkowała niższą jakością termoizolacji i ryzykiem jej uszkodzenia.
Niewłaściwy sposób ułożenia płyt styropianowych
Niedoświadczona osoba może łatwo popełnić błąd przy układaniu i docinaniu płyt styropianowych, których używa do ocieplenia domu. Każdy kolejny rząd powinien zaczynać się mniej więcej w połowie długości płyty z rzędu poprzedniego.
Innym newralgicznym punktem są miejsca styku z otworami okiennymi lub drzwiowymi. Bardzo ważne jest, żeby krawędzie tych otworów nie pokrywały się z brzegami płyt styropianowych – trzeba je odpowiednio dociąć, a same otwory zabezpieczyć dodatkowo siatką.
Pozostawienie niezabezpieczonego styropianu
Ocieplenie domu styropianem wymaga także otynkowania gotowej termoizolacji. Nie należy zwlekać z tym ostatnim etapem prac, zwłaszcza jeśli ściany budynku są narażone na silne nasłonecznienie. Nagrzewanie płyt styropianowych sprawia, że powstają w nich naprężenia, a te skutkują utworzeniem wspomnianych wyżej mostków termicznych, które znacznie osłabiają izolację cieplną budynku.
Ocieplenie domu styropianem lub wełną mineralną jest bardzo ważnym etapem prac, związanych z budową lub termomodernizacją budynku. Wybierając systemy ociepleń warto postawić na sprawdzone produkty np. marki Baumit: https://baumit.pl/serwis/produkty-a-z?category=3116_systemy-ocieplen. Prawidłowo wykonana termoizolacja zapewni nam wiele lat spokoju bez konieczności przeprowadzania remontów. Dlatego właśnie tak ważne jest profesjonalne podejście do tego zagadnienia. Błędy popełnione przy instalacji ocieplenia mogą bowiem skutecznie uprzykrzyć nam życie na długi czas.