Kolory do białych mebli kuchennych.

Biała kuchnia to bardzo lubiane i popularne rozwiązanie. Taką aranżację można stworzyć zarówno w nowoczesnym stylu, jak i klasycznym. Białe meble kuchenne niemal we wszystkich salonach meblowych czy studiach kuchennych należą do tych tańszych.

Czy białe meble kuchenne to dobry pomysł na aranżację kuchni? Czy taką kuchnię łatwo utrzymać w czystości? Na oba pytania odpowiedź brzmi – tak.

Białe meble kuchenne

biale_meble_kuchenne_1
fot: Castorama

Zabudowa wykonana szafkami z białymi frontami jest rozwiązaniem, które polecają projektanci wnętrz. Szczególnie jeśli mieszkanie jest małe, a tym samym i kuchnia ma niewielki metraż. Warto zastosować też inne zabiegi wizualne poprawiające małe mieszkania – sporo takich porad znajdziemy na www.pytanieomieszkanie.pl

Białe meble optycznie powiększą pomieszczenie, spowodują, że będzie przestronniejsze i lżejsze wizualnie. Istotne jednak, by zabudowa nie była niskiej jakości, bowiem na białych meblach widać bardziej wszelkie „niedoróbki” niż na przykład na laminowanych imitujących drewno lub wręcz drewnianych. Dlatego warto dokładnie obejrzeć realizacje wybranego producenta mebli kuchennych, by we własnym mieszkaniu mieć efektowną kuchnię.

Co do czystości, to biała kuchnia przez niektórych jest oceniana jako łatwiejsza do utrzymania w czystości niż ciemna. Podobnie jak z samochodami – w praktyce na białym samochodzie mniej widać brud czy zacieki niż na czarnym. Faktem jest, że w białej kuchni szafki zawsze muszą być czyste, by nie straciła na swojej efektowności. Jednak trzeba przyznać, że prościej utrzymać na co dzień w czystości fronty szafek czy biały blat, kiedy od razu widać, że gdzieś jest plama czy zachlapanie. Wycieramy póki świeże, zawsze więc jest czysto.

Kolory do białych mebli w kuchni

biale_meble_kuchenne_2
Fot: Tikkurila

Jedną z zalet białej kuchni jest to, że pasują do niej bardzo różne kolory. Ściany mogą być zarówno jasne, jak i ciemne. Spokojne, ale i energetyczne. Łatwo też dopasować kolor podłogi i dodatków.

Wersja klasyczna, spokojna, zawsze modna to białe meble kuchenne na tle szarej ściany. Pamiętajmy jednak, by odcień szarości dopasować do wielkości kuchni. W małej kuchni wybierzmy jasny szary na duże płaszczyzny ścian. Ciemny – na przykład grafitowy odcień – można dać na małych fragmentach ścian, np. między szafkami lub zrobić nim obramowanie okna. Do takiej kuchni będą pasowały stalowe naczynia, urządzenia agd, jak piekarnik, lodówka, zmywarka, mikrofalówka.

Wersja kontrastowa, z użyciem mocniejszych kolorów na ścianach da efekt kuchni ekspresyjnej, nowoczesnej, dynamicznej. Do białych mebli będą pasowały takie kolory jak: czerwony, fioletowy, zielony, limonkowy, turkusowy, czy pomarańczowy.