Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Odważne mieszkanie w stylu eklektycznym.

Mieszkanie w stylu eklektycznym

Nie bez przyczyny mieszkania zaprojektowane dla artystów są niezwykle wyraziste i czytelne. W końcu miejsca w których mieszkamy powinny nas w stu procentach odzwierciedlać. Artyści to z reguły ludzie ekspresyjni, wyraziści i konkretni. Takie jest też przedstawione tutaj odważne mieszkanie w stylu eklektycznym. Zaprojektowała je Barbara Godawską z iHome Studio dla utalentowanego wokalisty. Koniecznie zobaczcie jak wyszło!

Styl eklektyczny we wnętrzach.

Jeśli ktoś z Was nie orientuje się czym jest styl eklektyczny we wnętrzach to już tłumaczymy. Najprościej rzecz ujmując w eklektyźmie chodzi o łączenie przeróżnych stylów. Nie jest więc łatwo zdefiniować go w dokładnych ramach. Wnętrza eklektyczne to takie gdzie projektanci łączą na przykład klasykę z nowoczesnością. Nie jest to związane z brakiem pomysłu i koncepcji. Wręcz odwrotnie, aby stworzyć mieszkanie w stylu eklektycznym należy wykazać się niezwykłą kreatywnością. Pomimo łączenia przeróżnych kolorów, wzorów, faktur i materiałów wywodzących się z niejednakowych epok wszystko musi prezentować się spójnie i jednolicie. Tak też się stało w tym przypadku. Zobaczcie sami.

Mieszkanie w stylu eklektycznym – początek

Jest to bardzo ciekawa historia gdyż metamorfoza tego mieszkania miała być niespodzianką, którą wymyśliła przyjaciółka właściciela. Pierwszym ograniczeniem stał się więc czas. Na zaprojektowanie i wykończenie go ekipa dostała tylko półtora miesiąca. Dodatkowym utrudnieniem był metraż. To mieszkanie ma zaledwie 30 metrów kwadratowych, więc jest to nieduża kawalerka. Pewnie zdajecie sobie sprawę, że zaprojektowanie mieszkania o standardowych wymiarach to nie lada wyzwanie, a co dopiero małej kawalerki. Tutaj wszystko musiało zostać bardzo dokładnie przemyślane. W końcu dobrze urządzone wnętrze powinno być ładne, ale też wygodne w użytkowaniu. Jaki został obrany kierunek? Styl eklektyczny.

Mieszkanie w stylu eklektycznym – strefa dzienna

W strefie dziennej nie mogło zabraknąć wygodnej sofy w kolorze przepięknej butelkowej zieli, która prezentuje się wyśmienicie na tle industrialnej ręcznie wykończonej ściany. Ściana inspirowana jest stylem wabi-sabi. Wywodzący się z Japońskiej filozofii trend wabi-sabi opiera się na tym, że nie wszystko musi być doskonałe. Przetarcia na tej ścianie mają wyrażać niedoskonałe piękno, które znajduje się w otaczającym świecie. Urok tej ściany podkreślają też eleganckie listwy ozdobne marki Orac Decor, które zostały zakupione w salonie Dekorian Home. Zwróćcie też uwagę na stolik przy sofie ze złoconą oryginalną nogą – jest świetny.

fot Przemysław Kuciński
fot Przemysław Kuciński

Przeciwległa ściana została przyozdobiona wyrazistą tapetą marki Arte z kolekcji Moooi – wzór Menagerie of Extinct. Przedstawia on wymarłą faunę tajemniczo ukrytą pośród traw. Na nowoczesnym tle ściany świetnie współgra komoda w stylu retro. We wnętrzu dzieje się dużo, ale projektantka sprytnie sobie z tym poradziła dodając utrzymane w minimalistycznej stylistyce krzesła i stół jadalniany. Strefa dzienna to idealny „przepis” na mieszkanie w stylu eklektycznym.

fot Przemysław Kuciński
fot Przemysław Kuciński

Aneks kuchenny w eklektycznym mieszkaniu

W tej przestrzeni pierwsze skrzypce grają zielone szkliwione płytki umieszczone nad blatem w kuchni oraz górne szafki kuchenne, które wykonano z postarzanego lustra wytrawianego ręcznie. Te elementy tworzą ze sobą niesamowity kontrast. To eklektyczne połączenie to prawdziwy majstersztyk, posplatano tutaj zróżnicowane barwy i faktury tworząc niezwykle interesujący efekt wizualny.

fot Przemysław Kuciński
fot Przemysław Kuciński

Ze względu na niedużą powierzchnie mieszkania w stylu eklektycznym mocne akcenty musiały zostać nieco poskromione czystą bielą, która znalazła się na frontach dolnych szafek kuchennych, ścianie oraz suficie. Podłogę w kuchni oraz blat kuchenny wykończono spiekiem kwarcowym marki Laminam.

fot Przemysław Kuciński

Mieszkanie w stylu eklektycznym – strefa do spania.

Na tak niedużej powierzchni nie było sensu wydzielać osobnego pomieszczenia na sypialnię. Wygodne łóżko znajduje się obok sofy. Tą strefę można zamknąć ściankami wykonanymi z lakierowanego drewna oraz szkła i półprzeźroczystymi firanami. Nad łóżkiem znalazło się miejsce na małą galerię sztuki. Starannie dobrane obrazy idealnie wpasowują się w tą eklektyczną stylistykę mieszkania.

Strefa sypialniana w kawalerce
fot Przemysław Kuciński

Styl eklektyczny we wnętrzach – podsumowanie.

Jak sami widzicie styl eklektyczny zachwyca. Pomimo tego, że kawalerka ma niedużą powierzchnię i znalazło się w niej sporo elementów wystroju to mimo wszystko nadal jest spora ilość miejsca i nie odczuwa się nadmiaru przedmiotów. Cała aranżacja jest niezwykle spójna i uporządkowana. Tak właśnie powinien wyglądać styl eklektyczny we wnętrzach.

Przeczytaj też