Wiercenie w płytkach krok po kroku. Co zrobić, by ich nie uszkodzić?

Niekiedy podczas remontu zachodzi potrzeba wywiercenia otworów w położonych już płytkach. Ze względu na ich delikatność, czynność ta wymaga wyjątkowej precyzji, a przy tym sporej dozy ostrożności. Jak zatem należy wiercić w płytkach i na co należy zwrócić uwagę, by ich nie uszkodzić?

Wiertła do wiercenia w płytkach

Jednym z najważniejszych aspektów będzie dobór wiertła, które powinieneś dopasować do rodzaju płytek. W przypadku gresu lub płytek nieszkliwionych sprawdzą się standardowe wiertła do betonu – zwykłe z dwoma ostrzami bądź typu SDS z czterema ostrzami. Z kolei do wiercenia otworów w płytkach szkliwionych najlepiej nadają się wiertła łopatkowe, zwane też piórowymi, których budowa zapobiega powstawaniu wyszczerbień w płytce, albo klasyczne wiertła do metalu.

niebieska wkrętarka i wiertła

Wiertarka do wiercenia w płytkach

Jeśli musisz wykonać otwory w płytkach, powinieneś wiedzieć, że nie mniej istotny od doboru wiertła jest również wybór właściwej wiertarki. Najlepiej sięgnąć po urządzenie umożliwiające płynną regulację obrotów – dzięki temu podczas przewiercania się przez kolejne warstwy podłoża będziesz mógł je stopniowo zwiększać. W niektórych przypadkach przydatna może okazać się wiertarka z funkcją udaru, która pozwoli ci przewiercić się przez ścianę znajdującą się pod płytką.

Jak wiercić w płytkach?

Jeśli już wiesz, jaki sprzęt będzie ci niezbędny, możemy w końcu odpowiedzieć na pytanie: jak wiercić w płytkach, by ich nie uszkodzić? Na samym początku musisz wybrać, miejsce, w którym chcesz wywiercić otwory. Upewnij się, że znajdują się w linii prostej – w przeciwnym razie półka czy uchwyt, które chcesz tu zamontować, będą wisieć krzywo.

Gdy wszystko sprawdzisz, oznacz wybrane punkty taśmą malarską o szorstkiej powierzchni i narysuj na niej krzyżyk w miejscu, w którym będziesz wiercić. Następnie punktakiem lub gwoździem wykonaj mały otwór w kafelkach, co pozwoli ci uniknąć kłopotliwego ślizgania się wiertła po kafelkach.

Teraz możesz przygotować wiertarkę i wiertło odpowiednie do rodzaju płytek, w których będziesz wiercić. Przyłóż wiertło prostopadle do zaznaczonego wcześniej krzyżyka i rozpocznij wiercenie – najpierw na niskich obrotach, później powoli je zwiększaj.

Gdy uda ci się przewiercić przez warstwę płytek, możesz zmienić wiertło na twardsze, przeznaczone do pracy w betonie, przykładowo wiertło widiowe. Na tym etapie możesz także włączyć funkcję udaru w wiertarce – pamiętaj jednak, by robić to z wyczuciem, bo wibracje mogą uszkodzić płytki!

Po przewierceniu się na pożądaną głębokość możesz usunąć taśmę z płytek. W wywierconym otworze umieść koszulkę kołka rozporowego, na którym następnie zawiesisz półkę, uchwyt łazienkowy czy inny element.