Jakie rolety wybrać do kuchni? Sprawdź co radzi ekspert!

Specyfika pomieszczenia jakim jest kuchnia niestety dosyć utrudnia zadanie doboru odpowiednich żaluzji. Jest to głównie spowodowane dużą ilością pary, wilgotnego powietrza, ale również często obecnością trudnych do usunięcia substancji takich jak tłuszcz. Wobec tego rolety do kuchni muszą być przede wszystkim funkcjonalne i łatwe do czyszczenia – jak wybrać najlepsze?

Jakość a funkcjonalność

Rolety montowane do kuchni powinny cechować nieco innymi parametrami niż te, które wykorzystywane są w pozostałych pomieszczeniach domu. Jest to spowodowane głównie skraplaniem się pary na szybach okien w kuchni, co może prowadzić do szybkiego zużycia materiałów rolet, jeżeli nie będzie on dobrze dobrany. Dobrym wyborem wydają się zatem rolety wykonane z bawełny, które bardzo dobrze radzą sobie z wilgocią, a przede wszystkim są dość łatwe w praniu i nie zmieniają swojego naturalnego kształtu. Rolety do kuchni wykonane z poliestru również będą dobrym wyborem, ponieważ ten materiał wykazuje dużą odporność na uszkodzenia, a dodatkowo wszelkie zabrudzenia można łatwo usunąć za pomocą mokrej ściereczki, bez konieczności ich zdejmowania i prania ręcznego.

Kuchnia jako pomieszczenie najczęściej eksploatowane w każdym domu nie wymaga aż ta dużej ochrony przed słońcem, choć zależne jest to oczywiście od osobistych preferencji. Warto zatem skupić się na tym, by rolety które zamontujemy w kuchni były przede wszystkim funkcjonalne, i dobrane kolorystycznie do wnętrza. Niemniej ważny pozostaje wybór materiału z jakich zostaną wykonane, ponieważ to on w dużej mierze będzie decydował o naszej późniejszej wygodzie.

Jaki typ rolet sprawdzi się najlepiej w kuchni?

Rolety rzymskie są najchętniej wybierane spośród dostępnych ich typów jeżeli chodzi o kuchnię, ponieważ są stosunkowo tanie, proste w montażu i wytrzymałe na czynniki takie jak wilgoć czy brud. W tym pomieszczeniu zdecydowanie nie sprawdzą się rolety z drewna, jeżeli nie posiadamy w kuchni dobrego systemu wentylacji pary. Może wówczas okazać się, że drewno szybko zacznie płowieć, a nawet rozpadać się, jeżeli rolety są słabej jakości.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być za to klasyczne rolety plisowane, które chronią przed ostrym światłem, jednocześnie dając przyjemny ciepły odcień w słoneczny dzień. Rolety tzw. dzień noc nie są zbyt dobrym wyborem do kuchennych wnętrz, ponieważ najczęściej sprawdzają się w sypialni czy salonie, gdzie spędzamy większość czasu wolnego i chcemy się zrelaksować.

Warto również zwrócić szczególną uwagę na kolorystykę wybieranych rolet, ponieważ najczęściej z racji pełnionej funkcji, nie powinny zbytnio rzucać się w oczy. Jeżeli urządzamy naszą kuchnię w danej kolorystyce i stylu, można jednak uznać rolety za element dekoracyjny, i wybrać je spójnie np. z innymi dodatkami w pomieszczeniu, np. podkładkami na talerze, czy kolorem uchwytów do kuchennych szafek. Najważniejsze jednak pozostaje to, by rolety były funkcjonalne i wytrzymałe, a przede wszystkim łatwe w czyszczeniu – wraz z upływem czasu to właśnie te kwestie pozostają najważniejsze!

Więcej informacji znajdziecie na: https://grako.pl/do-domu/rolety-wewnetrzne/