Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Ogrodzenie domu – 5 popularnych rozwiązań

Wybór ogrodzenia to kwestia bardzo istotna. Chociażby z tego względu, że stanowi ono wizytówkę domu, mówi wiele o jego właścicielach, ale także pełni ważną funkcję grodzenia posesji i zapewnienia mieszkańcom poczucia prywatności i intymności. Z drugiej strony tego typu inwestycji zawsze towarzyszą pewne ograniczenia, np. finansowe, czy związane z ukształtowaniem terenu, otoczeniem lub architekturą domu. Generalnie ogrodzenia domu dopasowywane są do jego stylu. Jakie jednak konkretnie rozwiązanie wybrać z szeregu dostępnych?

Ogrodzenia aluminiowe – nowoczesność i estetyka

Jeśli ogrodzenie domu ma prezentować się nowocześnie i minimalistycznie, a jednocześnie stanowić rozwiązanie uniwersalne, trwałe, a przy tym wyjątkowo lekkie, rozwiązaniem może być aluminium. Ten typ ogrodzeń zyskuje na popularności, bowiem idealnie pasuje do architektury nowopowstających budynków.

Jak sprawdziliśmy na https://palisada.pl/ogrodzenia-dla-domu ogrodzenia domu wykonane z aluminium wyróżnia imponująca wytrzymałość. Ochronę zapewnia m.in. zastosowanie nowoczesnej technologii malowania proszkowego. Konstrukcja nie wymaga od nas żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, czy konserwacyjnych, ewentualnie okazjonalnego umycia. Ogrodzenie mogą stanowić pionowo lub poziomo ułożone przęsła, przy czym ich rozstaw można dobrać indywidualnie, zapewniając sobie pożądany prześwit w ogrodzeniu, a tym samym mniejszą lub większą prywatność.

Modnym i ciekawie prezentującym się elementem tego typu ogrodzenia mogą być prefabrykowane płyty betonowe. Całość zyskuje tutaj wyjątkowo nowoczesny charakter

Ogrodzenia panelowe – trwałość i uniwersalny charakter

Ogrodzenia panelowe – proste lub przetłaczane – przypominają nieco tradycyjną siatkę ogrodzeniową, są jednak zdecydowanie trwalszym rozwiązaniem, a przede wszystkim bardziej estetycznym. Jeśli zdecydujemy się na tego typu ogrodzenie, zaoszczędzimy i czas i pieniądze. Montaż ogrodzenia należy tutaj do chyba najprostszych, i nawet jeśli nie dysponujemy w tym zakresie doświadczeniem, prace nie powinny nam zająć więcej niż dzień lub dwa.

Cena ogrodzenia panelowego jest naprawdę atrakcyjna, a dodatkowo na korzyść tego rozwiązania przemawia fakt, że jest ono naprawdę wytrzymałe. Dobrym wyborem będą panele ocynkowane, malowane proszkowo. Pamiętajmy przy tym, że panel powinien być wykonany z drutu minimum 4mm i nie powinien mieć oczka większego niż 5x20cm.

Ogrodzenia palisadowe to maksimum prywatności

W przypadku ogrodzeń palisadowych możemy zdecydować się na wariant, w którym przęsła będą ułożone na kształt żaluzji, dzięki czemu prześwit pomiędzy nimi zostanie maksymalnie ograniczony, a my zyskamy rozwiązanie zapewniające pełnię prywatności na naszej posesji.

Ogrodzenia tego typu wykonywane są z blachy alucynkowej. Specjalnie profilowany kształt sztachet nadaje elementom ogrodzenia wysoką sztywność, solidność, a przy tym sprawia, że konstrukcja prezentuje się bardzo estetycznie, nie przytłacza otoczenia masywnością, czy ciężarem.

Ogrodzenia palisadowe mogą mieć formę żaluzji, ale i prostą, klasyczną. Wówczas stanowić będą doskonałe rozwiązanie dla bardziej tradycyjnej architektury i charakteru otoczenia. Wspomniane ogrodzenie na kształt żaluzji doskonale komponuje się z kolei z domami nowoczesnymi w stylu i z minimalistycznymi aranżacjami otoczenia. W obu przypadkach design jest niezwykle uniwersalny, dlatego decydując się na ogrodzenie palisadowe zyskujemy pewność, że nie wyjdzie ono z mody.

Warto podkreślić, że konstrukcja ogrodzenia wykonywana jest tutaj z profili ocynkowanych i malowanych metodą proszkową wg kolorystyki z palety RAL. Dzięki temu zyskuje ono zarówno na trwałości, jak i na estetyce.

Oryginalny gabion stanowi doskonałą barierę przed wszystkim, co na zewnątrz

Jeszcze jakich czas temu gabiony stanowiły novum, dzisiaj, choć wciąż prezentujące się bardzo oryginalnie, pojawiają się coraz częściej w nowoczesnych aranżacjach otoczenia domów. Gabiony, czyli stalowe kosze, można dowolnie wypełnić np. łupkiem granitowym, bazaltem, czy otoczakami granitowymi, a także szkłem lub drewnem. To stwarza pole do zindywidualizowania charakteru naszego ogrodzenia.

Gabiony są szczelne i bardzo dobrze izolują, dlatego stanowią dobrą barierę m.in. dla hałasu dochodzącego spoza posesji. Jeśli zależy nam na ciszy, spokoju, prywatności – ten rodzaj ogrodzenia na pewno zda egzamin.

Z jaka architekturą najlepiej zestawiać gabiony? Tutaj ponownie pojawia się nowoczesna architektura, choć odpowiednio zaaranżowane otoczenie domu pozwala na wykorzystanie tego ogrodzenia także w przypadku architektury bardziej tradycyjnej.

Przeczytaj też