Chmiel w ogrodzie, czyli pnącze nie tylko dla piwoszy.

Chmiel w ogrodzie

Chmiel w ogrodzie? Czy to dobry pomysł? Roślina ta bardziej kojarzy się z kuflem zimnego piwa w upalny dzień niż z uprawą ogrodową. A to spory błąd, bo chmiel jest rośliną, która doskonale poradzi sobie w naszych ogrodach i sprawi, że będą prezentować się wyśmienicie.

Po co uprawiać chmiel w ogrodzie?

Z reguły chmiel uprawia się w celach piwowarskich, farmaceutycznych i zielarskich. Jednak coraz częściej docenia się również jego walory dekoracyjne. Chmiel w ogrodzie może stać się fantastyczną dekoracją. Pnącze to posłuży nam na przykład jako roślinny parawan.

Jaką odmianę chmielu w ogrodzie uprawiać?

Odmiana, która idealnie nadaje się do ogrodu to chmiel HOPS®. Może ona też być uprawiana na tarasie, na balkonie, ale nie tylko. Zastosowanie tej rośliny jest wszechstronne. Pnącza chmielu HOPS® można z powodzeniem wykorzystać również do zazieleniania ścian i obsadzania przestrzeni miejskiej (parki, place zabaw).

Chmiel HOPS® produkuje saksońska firma Elsner Pac, która każdego roku dostarcza najwyższej jakości surowiec hodowcom chmielu na całym świecie. Chmiel HOPS® jest dostępny w wybranych centrach ogrodniczych w Polsce.

uprawa chmielu w ogrodzie

Wymagania chmielu.

Chmiel (Humulus) HOPS® jest rośliną wytrzymałą w uprawie i nie ma specjalnych wymagań. Lubi stanowiska słoneczne lub częściowo zacienione. Chmiel bardzo szybko się rozrasta. W ciągu jednej doby jest w stanie urosnąć nawet 30 centymetrów! Rośnie na wysokość od 2 do 7 metrów. Chmiel jest mrozoodporny.

Uprawa chmielu w ogrodzie.

Chmiel można sadzić w ogrodzie od wiosny do jesieni. Pnącze można umieścić bezpośrednio w gruncie, w donicy lub skrzyni balkonowej. Jeśli posadzimy go na wiosnę to już w tym samym roku pojawią się atrakcyjne baldachy.

Należy pamiętać, że chmiel powinien mieć osadzoną jakąś podporę, aby mógł się na niej piąć. Mogą to być na przykład pionowe żerdzie, drabinki lub odpowiednia konstrukcja z drutu.

Roślina kwitnie na zielony kolor od czerwca do sierpnia, a szyszki chmielu dojrzewają od lipca do września. Gdy kończy się sezon wystarczy przyciąć jego wąsy. Chmiel może dożyć nawet 50 lat, ale roślina pnie się co roku w górę od nowa.

chmiel w ogrodzie

Chmiel w ogrodzie dla każdego

Pnącze chmielu Humulus HOPS® z pewnością upiększy każdy ogród. Roślina szybko się zieleni i wygląda atrakcyjnie. Będzie to z pewnością ciekawy prezent dla każdego ogrodnika i miłośnika piwa. W końcu piwo ważone samemu z własnego chmielu musi smakować najlepiej.

Zostań piwowarem

A Ci, którzy chcą poznać techniki warzenia piwa mogą skorzystać ze specjalnego kursu warzenia piwa: https://prezentmarzen.com/kurs-warzenia-piwa-warszawa/

Na takim kursie można poznać zasady warzenia piwa oraz dowiedzieć się o tym jakie znaczenie ma dobór odpowiednich surowców piwowarskich. Kurs warzenia piwa to także nauka kompletowania sprzętu piwowarskiego, degustacja piw warzonych w mikrobrowarze oraz oczywiście praktyczne zajęcia z warzenia piwa.